Skipsforlis

Bøker om skipsforlis

Omtalte forlis – Skipsforlis gjennom tidene

SKIPSNAVN BRT SKIPSTYPE MATR HJEMSTED FORLIS ÅR CA POSISJON
A.T.MØLLER 545 Dampskip Stål Haugesund 1914 Ved Skudeflu
ADMIRAL   Skonnert Tre Stralsund 1865 Røvær
AGDENÆS 49 Dampskip Jern Stavanger 1925 Sakkestad, Karms
AGNES 433 Dampskip Jern Haugesund 1930-10 Rossabø, Karms.
ALICE BUSSE 142 Fiskedampskip Stål Wesermünde 1933-3 Vestf. Skudesnes
ALRUNA 76 Motorkutter Tre Kristiansund 1923-3 Sør f. Bleivik
ANNA   Skonnert Tre Ærøskøbing 1897-1a Kvalen
ANNA HOWITZ   Bark Tre Bremen 1886 Mjølhus, Karmøy
ANNA SOFIE 3100 Dampskip Stål Haugesund 1944-02 Trollholmen
ATLANTIC 287 Brigg Tre Arendal 1911 Syreneset
AUGUSTA 299 Dampskip Tre Haugesund 1893 Utenf. Mølstrevåg
AVALDSNÆS 35 Lokalrutebåt Tre Haugesund 1899 Bøneset
BARAKIAS   Skonnert Tre Stavanger 1866 Utsira
BIMA 195 Motorskip Stål Vedavågen 1953-10 Skitnedalsvik
BIRGO 296 Motorskip Stål Trondheim 1978 Nedstrandsfjord
BLÅMANNEN 174 Motorfartøy Tre Bodø 1940-5a Utf. Førlandsvågen
BORDHEYRI 166 Fiskedampskip Stål Kopervik 1914 Bjørkvær
BROUGHTON   Brigg Tre Shields 1853 Bjørkvær
BRØDRENE 67 Motorfartøy Tre Bergen 1932 Skjelavikodden
BYGDENS PRYD   Motorskøyte Tre Ånasira 1951-3 Ferkingstadøyene
CEANG 419 Motorskip Stål Haugesund 1977 Boknasundet
DAGNY R-113-A   Lister-skøyte Tre Vedavågen 1951 Seiskjær, Utsira
DIE HOFFNUNG   Galiot Tre Tyskland 1674 Spannholmene
DRESDEN 14680 Passasjer D/S Stål Bremen 1934 Hestvika, Karmøy
DUEN   Skonnert Tre Stavanger 1923 Sandvikodden
DUX 1112 Motorskip Stål Oslo 1967 Boknafjorden
EGERIA 97 Fiskedampskip Tre Stavanger 1919 NV Røværsholmen
EJVOR 162 Motorskip Tre Kopervik 1942-10 Ved Skude
ELDORADO 96 Motorfiskefartøy Tre Ålesund 1980-3 Ved Skolten
ELIDA   Galeas Tre Mandal 1928-1 Smørstakk
ELLIDA 213 Skonnert Tre Norrköping 1917-12 Hemmingstadviken
EMIL   Brigg Tre Stettin 1872 Ferkingstadøyene
EMLY 35 Motorskøyte Tre Haugesund 1977 Utf. Åkrahamn
ERITS 360 Motorskip Stål Stavanger 1960 Kråka ved Bokn
EXPEDIT   Skonnert Tre Lysekil 1867 Bleivik
EXPRES 178 Dampskip   Visby 1873 Bømlahuk
FALKEN   Skøyte Tre Kopervik 1880 Utsira, Norevågen
FAMA   Jakt Tre Haugesund 1879 Utsira
FLESLAND 41 Motorgaleas Tre Bergen 1917 Ved Lyngholmen
FLIGHT   Skonnertbrigg Tre Drøbak 1875 Ved Førlandsvåg
FORTUNA   Bark Tre Arendal 1875 Drevsund, Bokn
FORWARD (sank ikke) 177 Orlogsbrigg Tre England 1812 Utf. Skudeneshavn
FOTLANDSVAAG 46 Dampskip Jern Bergen 1916 Gangløysa
FREMAD   Bark Tre Mandal 1870 Ferkingstad
FREMAD 246 Brigg Tre Stavanger 1912 Syre
FRIDHEM 60 Motorgaleas Tre Kyrkesund 1923 Moksheim
GABRIELLE   Skonnert Stål Holland 1918 Skitnedalsvik
GASCONIER 2986 Dampskip Stål Antwerpen 1918 NV Røværsholmen
GREEN ÅLESUND 6182 Fryseskip Stål Bergen 2000 Bleivik
GRY 257 Motorskip Stål Ålborg 1953-02 Svortingen
GRØNLI 74 Motorkutter Tre Mosterhavn 1967 Utf. Smørsund
GUNGNER   Skonnert Tre Tønsberg 1885 Ved Røvær
GYDA   Jakt Tre Haugesund 1882 Vikholmen
HANS BORNHOFEN 2130 Dampskip Stål Hamburg 1944-02 Boknafjorden
HANS OLSEN 199 Skonnertbrigg Tre Stavanger 1905 Drevsund, Bokn
HAVBELL 80 Fiskefartøy Tre Skudeneshavn 1960 Krossbarmfl.,Utsira
HAVFRUEN   Reketråler Tre Veavågen 1993 Utf. Åkrahavn
HAVRAIS 165 Motorskip Stål Haugesund 1977 Bleivik Lykt
HEDLO 1092 Motorskip Stål Nassau 1999 Urter
HEIMDAL   Galeas Tre Haugesund 1895 Hauskeskjærene
HEIN 31 Motorkutter Tre Espevær 1925 Raudholmane
HELGANES 295 M/S Tråler Stål Kopervik 1990 SV Marøy Lykt
HERKULES 799 Bergingsbåt Stål Bergen 1975 Tonjer
HILDUR   Galeas Tre Bergen 1885 Smørstakk
HILMA BISSMARK 652 Dampskip Stål Hamburg 1936 Glisholmene
HØRDA 2830 Dampskip Stål Bergen 1912 Seiskjær, Utsira
INGEBORG   Galeas Tre Haugesund 1874 Svortingen
INGSE 499 Motorskip Stål Bergen 1965 Langholmen, Bokn
IRENE HOPE   Motorkutter Tre Haugesund 1928 Sletta/Bømlafj.
JACOB STIE   Seilskute Tre Bergen? 1722 Loten, Bokn
JADARLAND 938 D/S Kystrute Stål Sandnes 1940-5b Utf. Førlandsvåg
JOACHIM GETZ   Bark Tre Barth 1877 Skitnedalsvik
JOHANNES   Skonnert Tre Papenburg 1877 Skåreholmene
KAPP 47 Motorkutter Tre Espevær 1941-10 Sør for Ramsholm.
KATHARINA D.FRITZEN 3572 Dampskip Stål Emden 1925 Beiningen
KAUPANGER 118 Motorfartøy Tre Bergen 1928-3 SV Storesundskj.
KIRKHOLMEN 284 M/S Fiskefartøy Stål Ålesund 1980-5 Torvestadtreboen
KRAFT   Dampslepebåt Stål Haugesund 1930-03 Utf. Rossabø
KRYSTAL   Galeas Tre Stavanger 1893 Ved Smørstakk
KVERNSUND 98 M/S Fiskefartøy Tre Haugesund 1980 Ryvingen
KVIK 26 Dampslepebåt Jern Bergen 1907 Ved Kopervik
LA CONSTANCE   Slupp Tre Ostende 1838 Toftøy, Nedstr.
LA FRANCE 616 Dampskip Stål Skudenesh. 1944-11 Skudeneshavn
LAGUNEN 116 Fiskefartøy Tre Haugesund 1988-9 Kvilhaug
LANGENUEN 49 Fiskefartøy Tre Bergen 1940-10 Ved Skåreholmene
LAVETTEN   Jakt Tre Kristiania 1872 Svortingen
LORIGRI HENRIGERS 192 Skonnert Tre Portugal 1917 Spannholmene
LOSHAVN 61 Listaskøyte Tre Mandal 1969 Austbåen Lykt
LYN   Dampslepebåt Tre Haugesund 1941-12b Sør for Buavåg
MARC ACHILLE   Damptråler Stål Boulogne 1939 Sirahavet
MARGIT   Motorskøyte Tre Flekkefjord 1951-2 Sør for Prestøyane
MARIE   Skøyte Tre Skudenesh. 1919 Ferkingstadøyene
MARIE   Jakt Tre Haugesund 1886 Klepp, Bokn
MODER 1 30 Motorkutter Tre Stavanger 1936 Bratthlm.v/Bokn
MORILD (Heimnes) 86 Motorfartøy Jern Stavanger 1966 S for Salhus
MOSEL 252 Damptråler Stål Wesermünde 1934 Langholmen
MÅLØYSUND 268 Motorlekter Betong Måløy 1955 Beiningen
NILS NORMANN 49 Motorfartøy Stål Leirvik 196? N.for Kvalen
NORDA 33 Motorkutter Tre Stord 1963 Utf. Bleivik
NORDLYSET 131 Fiskedampskip Jern Kopervik 1913 Ryvingsbåene
NORGE 793 D/S Kystrute Stål Arendal 1928-2 Trollholmen
NORSAND 492 Motorskip Stål Sandnes 1978 Nord for Smørstakk
NORVEIG 57 Motorkutter Tre Mandal 1921 Ved Klepp Lykt
NYNES 199 Motorfartøy Stål Egersund 1978 Boknafjorden
ODDSTEIN 128 M/S Fiskefartøy Tre Haugesund 1972 Vest av Utsira
OLOF 442 Dampskip Jern Ystad 1917-03 Kopervik Red
OPHIR   Galeas Tre Haugesund 1897-1b Sørhaugøy Fyr
OXLEY 1360 U-Båt Stål England 1939-9 V.av Skudenes
PALLAS 556 Dampskip Stål Bergen 1940-02 Sletta v/Kvalen
PARIS 1753 Dampskip Stål Oslo 1945 Sør f.Bjørkvær
PHILIP   Koff Tre Helsingborg 1871 Risnesodden
PRINDS OSCAR   Brigg Tre Stavanger 1876 S for Høyevarde
PYLOS 2177 Dampskip Stål Hamburg 1920 Spannholmene
RAGNAR 3 34 Motorkutter Tre Haugesund 1988-3 Gauksholmane
RAPID 440 Dampskip Jern Bergen 1889 Fanteflu, Kvalsvik
REINHAUSEN 6298 Dampskip Stål Bremen 1944-02 Skudefjorden
REOL 491 Motorskip Stål Bergen 1974 Nær Klepp Lykt
RIG CHIEF 498 Forsyningsskip Stål Molde 1978 NV Skåretreboen
ROALD AMUNDSEN 7192 Libertyskip Stål Oslo 1947 Sjåholmen
ROGALAND 127 D/S Kystrute Jern Stavanger 1912 Møllerodden
ROSHOLMEN 169 Fiskedampskip Stål Ålesund 1939-2 Ved Kavholmen
RUSKEN 286 Motorskip Stål Trondheim 1953 Store Bloksen
RØVÆRSULYKKEN Lister-skøyte Tre   1899 Brotaskjær
RAAGAN 226 Fiskedampskip Stål Haugesund 1942-02 Sør for Austboen
SANDVIGEN   Slupp Tre Stavanger 1873 Vest Vibrandsøy
SCHWALBE 1178 Dampskip Stål Bremen 1916 Salhus
SELE 133 Fiskedampskip Stål Stavanger 1929 Naustvik, Ålfjorden
SEVILLA 1383 Motorskip Stål Oslo 1947 N.for St.Bloksen
SIGBERT 211 Motorskip Tre Bergen 1925 Boknafjorden
SJØSTRAND   Skøyte Tre Sevland 1945-1 Långåkerviken
SKUMRINGEN   Slupp Tre Sandnes 1880 Sørhaugøy Fyr
SLEIPNER   Hurtigbåt Alum. Stavanger 1999 Store Bloksen
SNOOPY 82 Reketråler Tre Haugesund 1989 Ferkingstadøyene
SNORRE 94 Fiskedampskip Stål Bergen 1933-2 Utf. Tretteskjær
SPERM 239 Bevoktn.fartøy Stål Ålesund 1940 Vikedal
STAVANGEREN 234 Motorskip Stål Stavanger 1957 Hellandshavn
STERLING 270 Skonnertskip Komp. Kalmar 1918 Førlandsvågen
STINE MARIE 58 Motorgaleas Tre Haugesund 1934 Ramsholmene
STOCKHOLM 618 Dampskip Stål Hamburg 1945 Inns. Karmsundet
STORABUEN 58 Motorkrysser Tre Sagvåg 1965 Håskru
STRASSBURG 223 Damptråler Stål Nordenham 1923-2 Skåretreboen
SVANEN   Jalt Tre Sandnes 1897 Nær Føresvik
SWEET HOME 51 Motorkutter Tre Haugesund 1920 Ved Bokn
SÆVIK 1 122 Fiskedampskip Jern Kopervik 1940-01 Skudefjorden
TASSO 610 Dampskip Jern Hull 1886 Håskru,Tassoboen
THISTLE 1090 U-Båt Stål England 1940-03 Utf. Skudesnes
THOR 299 Dampskip Jern Haugesund 1906 Ved Lyngholmen
TOPAZ 142 Fiskedampskip Jern Sagvåg 1941-12a Bleiskjær
TORBRAND 308 Dampskip Stål Norsk 1940-02 Øst for Skudefyret
TYSK KOFF   Koff Tre Bremen 1743 Tonjer
U-6 636 U-Båt Stål Tyskland 1915 V. for Karmøy
U-637 (sank ikke)   Ubåt Stål Tyskland 1945-4 Utf. Åkrahavn
U-673 769 U-Båt Stål Tyskland 1944 Nedstrand
U-974 769 U-Båt Stål Tyskland 1944-04 Boknafjorden
UHLENHORST 525 Ubåtjager Stål Hamburg 1942-12 Austboen. Sk.nes
URDA   Skøyte Tre Jondal 1905 Skitnedalsneset
VESTMAR 180 Motorskip Stål Mosterhavn 1970 Bleivik Lykt
VESTRA 1422 Dampskip Stål Haugesund 1944-10 Haugesund Red
VIKEN 1   Passajerferge Tre Haugesund 1948 Utf. Viken i Karms
VINDAFJORD 142 Lokalrutebåt Tre Stavanger 1941 Skudefjorden
WARRIOR   Motorkutter Tre Haugesund 1928 Flatmøy
ØSTOVER 49 Motorfartøy Stål Sandeid 1959 Utf. Vormestrand
ØYULF 173 Fiskedampskip Stål Ålesund 1940-8 NV Skåreholmene


by Bliss Drive Review