Skipsforlis

Bøker om skipsforlis

Omtalte forlis – Skipsforlis utenfor Aust-Agder og Telemark

SKIPSNAVN BRT SKIPSTYPE MATR HJEMSTED FORLIS ÅR CA POSISJON
ACTIV Jakt Tre Skudesnes 1868
01-26
Utenf. Tromøya
ADELHEIM 418 Bark Tre Arendal 1889
03-08
Jerkholmene
AGNES Bark Tre Skien 1879
10-02
Såstenen
ALBERT WILHELM 690 Fullrigger Tre Gøteborg 1883
01-27
Sør for Ramsøya
ALEXANDER 267 Fullrigger Tre København 1814
12-31
Justøya
ALIDA Skonnert Tre Grebbestad 1879
02-11
Ramsvik
ALMA 559 Bark Tre Kristiania 1901
12-18
Mærholmen
AMAL 481 Bark Tre Kragerø 1902
03-14
Jomfruland
AMALIA Galliot Tre Stockholm 1841
10-06
Ved Homborsund
ANE CECILIE Skonnert Tre Fåborg 1876
12-21
Grønningen
ANNA Bark Tre Kragerø 1884
11-05
Sjursholmen
ANNA 210 Skonnert Tre Århus 1916
01-12
Stråholmen
ANNA Galeas Tre Bergen 1844
01-06
Grønningen
ANNA CATHRINE Skonnert Tre Fanø 1868
01-25
Krygleolmen
ANNE MARIE Jakt Tre Skudeneshavn 1893
01-04
Store Torungen
ANTONIE Skonnert koff Tre Emden 1844
01-06
Gitmertangen
ARON Brigg Tre Lussinpiccolo 1878
10-26
Salboen
ATLAS Skonnert Tre Hull 1856
11-11
Nødingen
AURORA 340 Skonnertskip Tre Riga 1907
02-11
Mølem
AURORA 123 Skonnert Tre Marstal 1900
12-28
Gjevingstangholmen
AVERHOFF Skonnert Tre Kiel 1844
01-07
Merdø
BALDTLAND Katskip Tre Holland 1693
11-10
Utf. Homborsund
BARONEN 30 Motorjakt Tre Oslo 1942
05-03
Stangskjær
BEAGLE 260 Skonnert Tre Hull 1889
03-09
Einarsholmen
BERINA 251 Motorskip Stål Bergen 1979
08-15
Stangholmsgapet
BIBBA 199 Motorskip Stål Oslo 1973
03-14
SV av Jomfruland
BIRGIT Bark Tre Kragerø 1889
03-09
Styrmannsholmen
BORGÖ 128 Motorfartøy Stål Stockholm 1948
03-05
Ved Tromøy
BRIM 293 Motorskip Stål Kristiansund 1966
12-14
Målen
BRUNO Briggg Tre Stettin 1882
11-24
Tronderøyholmen
CALEB 500 Bark Tre Arendal 1887
10-10
Vestre Svartskjær
CAMBODIA 3579 Dampskip Stål København 1910
02-17
Hauslandsgrunnen
CANTON PACKET Fullrigger Tre Bristol 1839
09-12
Homborsund Fyr
CARL Brigg Tre Grefswald 1867
12-21
Ved Bjorøya
CARLOTTA 597 Bark Tre Trelleborg 1900
01-04
Svartskjær Tromøya
CATHARINA SYPKES Koff Tre Pekel 1858
12-19
Uts. Tromøya
CELTIC II 214 Motorskonnert Tre Odda 1921
12-09
Sømskilen
CERES Koff Tre Leer 1868
04-23
Tronderøboene
CHARITAS Fregatt Tre Skien 1797
11-22
Teinedypet
CHARLES 974 Bark Tre København 1916
01-30
Klåholmen
CHRISTIAN Brigg Tre Norge 1874
12-30
Målen
CLARA Skonnert Tre Løgstør 1916
11-18
Bakskjær, Merdø
CLIO Brigg Tre Rostock 1876
12-04
Vrakvikodden
COLUMBA Fullrigger Tre Gøteborg 1876
12-23
Ved Furuøy lykt
CONDOR Brigg Tre Flensburg 1856
01-07
Utsiden Justøya
CORONILLA 78 Kutter Tre Hellevikstrand 1912
03-15
Kjerringa,Ulvøysund
CRONPRINTZ CHRISTIAN Fregatt Tre Kristiania 1769
12-24
Homborøya
DAGMAR Galeas Tre Libau 1881
02-08
Tromlingene
DANNEVIRKE 199 Brigg Tre Fåborg 1872
01-01
Sørspiss Homborøy
DE NOER FALCH Fløytskip Tre Yarmouth 1718
10-18
Ved Engholmen
DE TRE SØDSKENDE Galeas Tre Fåborg 1874
03-30
Jerkholmen
DE VISCHER Seilskute Tre Amsterdam 1703
03-03
Ved Brekkestø
DELIGENCE Bark Tre Danzig 1855
03-13
Utf. Brekkestø
DELPHIN Koff Tre Stralsund 1901
05-08
Stangholmen
DEN GODE HENDSIGT Jakt Tre Arendal 1841
12-28
Tromlingene
DEN HAABEF. TRONFØLG. Brigg Tre Kristiania 1780
09-29
Havsøy, Arendal
DEND SOERTE ADELER Seilskute Tre Danmark 1702
11-19
Oksevika, Ulvøy
DET FORGYLTE LAM Smakke Tre Danmark 1745
11-05
Ved Målen
DIDO 385 Skonnertskip Tre Kragerø 1893
06-26
Jernesbåene
DIE HOFFNUNG Brigg Tre Stettin 1795
10-12
Vestre Ryvingen
DIE VORSICHTIGKEIT Seilskute Tre Lübeck 1705
09-24
Gjeslingene
DIE VRAU REGINA Fløytskip Tre Amsterdam 1780
10-01
Fevik-Ryvingen
DRAGEN Bark Tre Arendal 1884
12-06
Lille Torungen
DROTNINGEN Fregatt Tre Gøteborg 1802
01-10
Kalvøy/Homborøy
EDITH 245 Skonnert Tre Sandefjord 1909
04-13
Tronderøyholmen
EHNA Skonnert Tre Brevik 1862
12-11
Stråholmen
EIDSIVA 579 Bark Tre Langesund 1906
10-12
Valøene
EIHOLM 187 Motorskip Tre Bergen 1948
12-15
Stangbåen
EITIK 227 3 m. skonnert Tre Riga 1901
12-24
Innl. Alvekilen
ELIDA Bark Tre Risør 1880
12-19
Flatskjær
ELISABETH Koff Tre Delfzijl 1864
10-25
Kalvøy
ELISABETH CHRISTIANE Slupp Tre Kalundborg 1809
01-09
Utenfor Skåtøy
ELISE 328 Skonnertskip Tre Kristiansand 1893
12-09
Fladskjær
ELLIDA 160 Skonnert Tre Fredrikstad 1910
08-27
Innl. G.Hellesund
ELSA 422 Motorskonnert Tre Ålesund 1926
12-14
Ved Torungen
ELSIN 315 Skonnert Jern England 1856
11-11
Ved Sandøy
ELSINES Jakt Tre Kristiansand 1870
10-20
Nødingen
EMILY 378 Bark Tre Tvedestrand 1897
03-?
Ved Saugholmen
ENTERPRIZE Brigg Tre Liverpool 1848
09-26
Uts. Tromøya
ESTONIA Bark Tre Reval 1877
01-05
Justøy
FAVORIT Brigg Tre Brevik 1886
10-02
Stråholmen
FINLAND Slupp Tre Gøteborg 1796
02-10
Ved Stangholmen
FISKEREN 294 Dampskip Jern Sokndal 1883
03-05
Tronderøyholmen
FLORA Fullrigger Tre Gävle 1850
04-08
Grønningen
FLØIEN 65 Motorfartøy Stål Bergen 1958
04-25
Sildeodden
FOLLESØY 111 Motorfartøy Tre Ålesund 1969
10-31
Ved Jomfruland
FORTUNA Brigg Tre Kragerø 1869 Ved Hasla
FRANCO 587 Dampskip Jern Kristiania 1880
10-29
Halvveisholm
FRANK Bark Tre Tvedestrand 1891
10-22
Østside Merdøya
FRANKRIKE 505 Motorskip Betong Tønsberg 1921
06-26
Jomfrulandsrev
FREDENSBORG Fregatt Tre København 1768
12-01
Gitmertangen
FREY Bark Tre Arendal 1886
12-30
Mellombåen
FRIHEDEN Jakt Tre Asker 1892
08-31
Utenfor Risør
FRITHIOFF 171 Skonnertbrigg Tre Holbæk 1872
11-05
Tangenskjæret
FRØYSTEIN 76 Motorfartøy Tre Kopervik 1942
09-01
Stangbåen
FYRESDØLEN 69 Dampskip Stål Fyresdal 1952 Fyresvann
GERTRUD BRATT 1510 Dampskip Stål Gøteborg 1939
09-24
Utf Jomfruland
GIERTRUD CHRISTINE Brigg Tre Drammen 1807
12-24
Kalvøyene
GLENSHEE 913 Bark Jern Arendal 1922
12-26
Håholmen
GULLI 58 Motorkutter Tre Grimstad 1946
11-04
Knubben utf.Kragerø
GUSTAVA 236 Brigg Tre Kragerø 1912
12-12
Tvillingbåen
GYMER Skonnertbrigg Tre Kragerø 1886
10-01
Krabbesund, Risør
HALLANDIA 1094 Dampskip Jern Halmstad 1919
12-30
Fladeholmen
HANS FALNES 217 Motorskip Stål Skudeneshavn 1953
09-28
Kvalholmhausene
HARALDSON 61 Motorkutter Tre Haugesund 1961
10-17
Havneholmen
HARRIET 185 Skonnertskip Tre Fåborg 1907
02-11
Levangsøy
HAVØY I 104 Motorskip Tre Bergen 1947
10-21
Utf.Gåsa v/Lillesand
HERMAN HEINRICH Skonnert Tre Grossefehn 1888
12-06
Ved Alvekilen
HOMEWOOD 1140 Bark Tre Arendal 1903
03-18
Sandviktangen
HYDRO 493 Jernbaneferge Stål Skien 1944
02-20
Rudsgrend, Tinnsjø
HÖGANÄS 262 Skonnertskip Tre Malmø 1916
11-13
Målen
HAAKON Galeas Tre Sandefjord 1916
01-12
Stråholmene
HÅØY 66 Motorskøyte Tre Farsund 1949
08-04
Utf. Lyngør
IMPERIAL Dampskip Jern Hull 1869
12-14
Klåholmen, Sandøy
INGER JOHANNE 1202 Motortanker Stål Bergen 1944
10-15
Utf. Justøya
INGERFEM 1963 Dampskip Stål Bergen 1962
12-01
Krukodden, Langes
IONA 597 Bark Tre Arendal 1909
12-03
Målskjærene
JO 55 Torpedobåt Stål Horten 1940
04-17
Lyngørfjorden
JOHAN Brigg Tre Larvik 1872
11-05
Skjæregg
JOHAN AUGUST Skonnert Tre Svensk 1849
03-28
Sjølholmen
JOMA 164 Fiskefartøy Stål Haugesund 1970
06-20
Ved Jomfruland
JOSEPHINE Jakt Tre Sandefjord 1890
07-07
Tangenskjæret
JUFFRAU ELISABETH Galliot Tre Stralsund 1710
10-16
Utenfor Brekkestø
JUNI III 48 Motorkutter Tre Lillesand 1952
01-29
Bergkirken
JUNO Jakt Tre Porsgrunn 1872
11-05
Skjæregg
JUSTINE ELEONORA Galeas Tre Lübeck 1784
12-09
Tromlingene
KERDALEA 431 Bark Tre Arendal 1899
01-19
Gronesboen
KONG CARL 520 Bark Tre Brevik 1913
10-31
Figgeskjær
KRISTIANSAND 484 Dampskip Stål Arendal 1914
02-04
Grønholmsgapet
KRISTINA 225 Bark Tre Slite 1893
12-11
Mærdø
KRONOS 58 Motorskøyte Tre Skien 1920
06-11
Halsholmane
LADY GORDON CUMMING Skonnert Tre Banff 1865
10-18
Tronderøy
LATONA 559 Bark Tre Risør 1902
12-16
Skomakerskjæret
LERØYSUND 161 Motorfartøy Tre Bergen 1949
11-03
Ved Lyngør
LOFTHUS 1240 Lekter Jern Horten 1917
10-16
Målen
LOGOS 180 Motorfartøy Jern Mandal 1954
12-09
Kalvøysund
LORENTZ 152 Skonnertbrigg Tre Marstal 1900
03-27
Havnevågholmene
LULU Bark Tre Hamburg 1866
03-12
Terneskjær
LYDIANA Jakt Tre Haugesund 1879
09-23
SSØ f. Brekkestø
LYN 45 Motorgaleas Tre Kragerø 1916
12-14
Måkeholmene
LYNA Bark Tre Kristiansand 1880
12-30
Sandvika, Justøy
LYRA 532 Skonnertskip Tre Kalundborg 1915
12-24
Langholmen,Lyngør
LÆRDAL (Lærdølen) 324 Lekter Tre Stathelle 1972
08
Frierfjorden
LØVEID 50 Dampskip Jern Skien 1940
08-08
Frierfjorden
MANCHESTER Bark Tre Hull 1842
11-10
Sandskjærene
MARIA Brigg Tre Korsør 1868
11-22
Håverstangen
MARION 974 Dampskip Jern Liverpool 1893
02-27
Ved Lyngør Fyr
MARNA 430 Damptankskip Stål Oslo 1946
12-22
Kålholmen,v/ Høvåg
MARY Brigg Tre London 1841
11-16
Tromlingene
MATHILDE DEUSSEN 987 Bark Jern Hamburg 1897
01-08
Kvaløyskjærene
MEMENTO 467 Dampskip Jern Kristiania 1892
08-18
Finsbåene
MILLER 49 Motorkutter Tre Kragerø 1971
04-14
SØ for Lyngør
MINERVA Brigg Tre Yarmouth 1770
11-??
Utf. Grimstad
MONTY 443 Motorskip Stål Oslo 1951
01-07
Ved Torungen
MOSEL 425 Minesveiper Stål Wesermünde 1944
10-15
Utf. Justøy
MØRINGEN 100 Dampskip Stål Molde 1958
06-30
Nødingen
MÅRTEN Brigg Tre Oskarshamn 1892
04-18
Målen
NAJADEN 1200 Fregatt Tre København 1812
07-06
Lyngør Havn
NAZARETH Brigg Tre Riga 1864
11-26
Ærø utf. Arendal
NICANOR 161 Motorskip Betong Olso 1927
06-09
Ekornrødbåen
NIDAROS Brigg Tre Tønsberg 1870
12-08
Kalvøy, Brekkestø
NJØRD 634 Bark Tre Åbo 1920
12-04
Narrestøbukta
NOR Brigg Tre Tønsberg 1869
12-11
Håboskjæret
NOR 267 Bark Tre Drammen 1873
04-02
Lille Driver
NORA 449 Bark Tre Drammen 1888
04-20
Markopskjæret
OBERON Skonnert Tre Strømstad 1874
03-20
Gjeslingene
OCEAN 55 Motorkutter Tre Arendal 1932
07-30
Stangholmen,Håøya
OFOTFJORD 493 Motorskip Stål Haugesund 1977
03-05
Mellomboen
OLGA 798 Dampskip Stål København 1940
01-18
Halvorsholmen
OSMAN 1314 Dampskip Stål Hälsingborg 1940
03-16
Grønnholmen Lykt
PALMEN Galeas Tre Porsgrunn 1899
04-28
Flatskjær
PATRIARCHEN ABRAHAM Fregatt Tre Drammen 1729
10-22
Nær Brekkestø
PATRIOT Skonnert Tre Drammen 1873
01-01
Vest for Kalvøy
PLØEN Bark Tre Porsgrunn 1880
12-19
Jomfruland
POLARSTJERNE 1155 Bark Jern Sarpsborg 1920
02-21
Målen
POLLY Fregatt Tre Hull 1786
04-09
Ø.pynt Rosviken
PRIMO 252 Brigg Tre Brevik 1899
12-31
Tromlingene
PRINTZ CARL AF HESSEN Fregatt Tre København 1806
02-05
Håkallen
RAP Motorgaleas Tre Kristiansand 1927
12-22
Målen
RASK 148 Motorskip Stål København 1954
08-13
SØ Jomfruland
REBEKKA Slupp Tre Mandal 1852
11-22
Øst for Skare
REGIA Bark Tre Arendal 1882
11-25
Bøksleskjærene
RIKKA Skonnert Tre Wolgast 1844
01-06
Justøy
RIO DE JANEIRO 5261 Dampskip Stål Hamburg 1940
04-08
Utf. Justøy/Ågerøy
RISØR Redn.skøyte Tre Risør 1913
12-04
Utenfor Risør
ROBERT BOWERY 258 Brigg Tre Sunderland 1841
10-06
Justøya
RUTELLA 90 Motorkutter Tre Olso 1953
01-16
Finsbåene/Mølen
RØNNAUG 1331 Dampskip Stål Kristiania 1916
10-21
10 n.m SØ Risør
SAGRADO NACIMIENTO Bark Tre Cannette del Mar 1785
11-05
Ytre Spærholmen
SALLY Brigg Tre Gøteborg 1811
10-26
Stølekilen
SALUS 222 Bark Tre Grimstad 1889
03-07
Homborside
SAMSON 190 Brigg Tre Kristiansand 1786
12-11
Drevholmen
SCHIEDAM Seilskute Tre Amsterdam 1705
12-30
Rabbeviken
SCOTLAND 1100 Dampskip Stål Kristiania 1911
04-22
Finsbåene
SCOTT 623 Dampskip Stål Skien 1899
03-27
Søndre Finsbåen
SEELUFT Bark Tre Kønigsberg 1852
10-28
Teistholmene
SENORA Jakt Tre Drøbak 1906
03-21
Finsbåene
SEPTER I 72 Motorfartøy Tre Sandefjord 1939
03-05
Gjersbåen
SERBURY 3873 Dampskip Stål West Hartlepool 1906
10-29
Svartskjær
SHEAF DON 2172 Dampskip Stål Newcastle 1926
02-25
Finsbåene
SIDNEY 697 Bark Tre Gøteborg 1903
12-11
Ved Ramsøy
SIDNEY 33 Motorkutter Tre Kragerø 1922
11-29
Kragerø havn
SIVAS 3832 Dampskip Stål Hamburg 1947
09-14
Utenfor Hesnes
SJØPLOVEN 51 Motorgaleas Tre Larvik 1916
12-08
Fevik-Ryvingen
SOFIE 58 Galeas Tre Lillesand 1923
11-30
Håøy utf. Grimstad
SPEIDEREN 141 Motorfartøy Stål Ålesund 1951
11-07
Utenfor Arendal
SPJELKVÅG 258 Fiskefartøy Stål Sortland 1977
02-15
SØ Hesnesbregen
ST. ANNA Katskip Tre Amsterdam 1695
01-14
Utf. Grimstad
ST. CROIX PAQUET Fullrigger Tre København 1774
05-12
Utenfor Borøy
ST. OLAF 762 Dampskip Stål Sarpsborg 1901
12-19
Finsbåene
STADT CARLSBERG Bark Tre Danzig 1849
01-09
Havsøy, Arendal
STANLEY 313 Skonnertskip Tre Porsgrunn 1892
12-04
Norshlm., Mejulen
STELLA Bark Tre Arendal 1884 Eydehavn
STENBERG 100 Motorkutter Tre Kragerø 1947
11-29
Målen
STERLING 1223 Dampskip Stål Oslo 1922
03-25
Kvernskjær, Sandø
STRIL 140 Motorfartøy Tre Bergen 1945
06-04
Utf.Jomfrulands Rev
SUNNIVA 594 Bark Tre Tvedestrand 1907
12-07
Langholmen
SYLPHIDE 404 Bark Tre Brevik 1894
12-18
Bjelland, Tromøy
SYLVESTER 124 Skonnert Tre Stettin 1874
04-11
Ved Ramsøy
SYMMETRY Brigg Tre Fredrikstad 1874
12-30
Buskjær
SØNNODD 771 Motorskip Stål Haugesund 1998
11-22
Håkallen
SØRIDDEREN Jakt Tre Tvedestrand 1840
10-19
Utsiden Gjessøya
SØRKYST 121 Dampskip Stål Oslo 1932
12-02
Utf. Homborsund
TERETIA & MALLENE Brigg Tre Lillesand 1825
11-26
Ytre Tronderøy
THE BETTY Brigantin Tre Londonderry 1757
11-07
Utf. Justøya
THE OWNERS GOOD WILL Skonnertbrigg Tre Arbroath 1772
11-27
Jerkholmen
THE RESTORATION Brigg Tre England 1715
10-01
Svartskjær, Homb.
THORODD 422 Motorskip Stål Kopervik 1955
10-06
Høybåen, Risør
TILSIT 950 Dampskip Stål Königsberg 1943
01-31
Grønholmskjæret
TINN 170 Damskip Stål Arendal 1910
08-24
Tinnsjøen
TORAN 657 Damptanker Stål Oslo 1955
02-12
Utf. Jomfruland
TORAN 3318 Dampskip Stål Oslo 1940
08-04
Utf. Homborsund
TORDENSKJOLD 594 Dampskip Jern Trondheim 1905
03-09
Store Torungen
TRIO 258 Motorskip Stål Oslo 1956
09-08
Ved Kattholmen
TRITON Brigg Tre Kristiansand 1881
12-18
Urholmen
TRYSFJORD 176 Motorfartøy Stål Kristiansand 1963
02-02
SØ Fjordboen
TYRI 196 Skonnertskip Tre Skien 1892
12-04
Hauslandsgrunnen
TAALMODIGHEDEN Seilskute Tre Norge 1781
11-06
Uts. Tromøya
UNION GROVE 161 Brigg Tre Kristiansand 1892
09-16
Sør for Agerøy
URD II 216 Dampskip Stål Ktistiania 1916
03-21
Torungen Fyr
VAGA 1615 Dampskip Stål Bergen 1945
01-13
Homborsund Fyr
VALONA 849 Bark Tre Mariehamn 1907
12-05
Lille Mostein
VENUS Galeas Tre Kristinestad 1839
07-25
Målen
VERITAS Bark Tre Arendal 1870
12-12
Mærdø
VICTORIA Brigg Tre Kristiania 1870
10-20
Terneholmen
VISTON Skonnert Tre Christiania 1877
02-05
Ved Kjerringa
WILHELM III Bark Tre Danzig 1865
01-19
Målen, Kalvøy
WILLIAM & THOMAS 3-m seilskute Tre England 1727
10-08
Ulvøysund
WILLIE 55 Kutter Tre Hellevikstrand 1910
03-09
Huholmen, v/Justøy
WINROTH Bark Tre Tvedestrand 1878
01-06
Målen
WLADIMIR Skonnert Tre Hainasch 1893
12-08
Utf. Sandøy
YDALE Bark Tre Arendal 1875
10-13
Ved Ramsøy
ØRNEN 55 Motorskonnert Tre Arendal 1923
10-27
Tromlingene
AAGOT MARIE 96 Motorfartøy Tre Kristiania 1919
10-31
3 n.m. av Torungen


by Bliss Drive Review